Jdi na obsah Jdi na menu
 


zelva zlutohneda

Želva žlutohnědá

 

 

 

Čeleď:
Testudinidae
Skupina:
želvy
Využití živočicha:
terárium
Světadíl původu:
Evropa
Země výskytu:
Řecko, Sýrie, Tunisko, Arménie, Maroko, Španělsko, Izrael, Makedonie, Libanon,
Povaha:
mírumilovná
Dožívá se:
100 let
Velikost do:
35 cm
Teplota:
25°C - 40°C
Obtížnost chovu:
nenáročná
Potrava:
všežravec - Strava bohatá na vlákninu a vodní složku, minimum tuku a bílkovin. Jídelníček musí být založen na býlí a listové zelenině (méně): smetánka (pampeliška), jetel, jitrocel, mrkvová nať, bodláčí, tráva, pícniny (tj. vojtěška aj.), petržel, kapusta, čínské zelí, květákové listy, ale pokud najdou žížalu, hlemýždě atd. Jsou schopny tyto pamlsky slupnout také a není to výjimka. Proto uvedeno všežravec, přestože jsou tyto želvy vedené jako býložravé. Výjimkou není ani pozření vlastních výkalů a malých kamínků.

 

Rozmnožování:
V přírodě se tyto želvy páří v srpnu a září. Vejce kladou v květnu až červnu. V zajetí (v teráriích) se však často páří na jaře a kladou vejce o 1,5 - 2 měsíce později. Námluvy zahrnují kývání hlavou, kroužení okolo samičky a někdy i zběsilé pobíhání. Samička si posléze vyhrabe v kypré písčité půdě jamku, do které naklade 2-8 oválných vajec. Při teplotě 30-32°C se mláďata líhnou po 65 - 70 dnech. Pokud je teplota o něco nižší, líhnou se po 80-100 dnech.

 

Popis:
Karapax (krunýř) je oválný,mírně klenutý. U této želvy je znakem hlavně ocásek. Je mírně zploštělý, spíše do půlkruhu. Zbarvení je matně žluté s hnědými skvrnami. Nad ocáskem nemá rozdělený nadocasní štítek, který je u jiných druhů želv rozdělen. Ačkoli jsou tyto želvy velmi podobné želvě zelenavé, mají na rozdíl od nich ostruhy,což jsou výrazně zvětšené rohovinové plošky v oblasti stehen. Mláďata potřebují ke svému zdárnému vývoji a životu i poměrně dost vláhy. Neznamená to jen misku vody (želvy málokdy pijí přímo), ale hlavně dopřát želvě takový substrát na odpočinek a spánek, do kterého se může zahrabat a celým povrchem těla přijímat tekutiny.

Testudo graeca - Želva žlutohnědá

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< prosinec / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 75975
Měsíc: 3894
Den: 106